NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история
4691
Калейдоскоп

Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“). Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент

| 12 Септември 2024, 10:30 ч.
Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история
Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история
Снимка © Димитрина Иванова / БТА

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“).

По време на официалната церемония по откриване на единадесетото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 в Стара Загора беше връчена специалната награда за цялостен принос в киното на българската актриса Ели Скорчева.

Присъстващите е залата на Държавна опера Стара Загора имаха възможността да се насладят на кратък филм с откъси от най-емблематичните роли в киното.  Аплодисментите на публиката изпълниха залата още докато на големия екран вървяха кадрите. Красивата статуетка „Златна липа“ Ели Скорчева получи от ръцете на Магдалена Ралчева.

„Тази награда е признание не само за вашия уникален талант и за ролите, които сте завещали на родното ни кино. Но това е награда, защото имахте смелостта да се завърнете в него“, каза директорът на кинофестивала Магдалена Ралчева при връчването на статуетката.

„Благодаря на Маги Р

С премиера на спектакъла “Дон Кихот и Дон Санчо” Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора ще завърши творческия театрален сезон 2023/2024 година. Това съобщи директорът на културната институция Светла Тодорова.

Представлението „Дон Кихот и Дон Санчо“ е на режисьора Юрий Дачев и е по мотиви от романа “Дон Кихот де Ла Манча” от Мигел де Сервантес. Сценографията и костюмите са дело на Ханна Шварц, а музиката – на Евгени Господинов. 

Премиерата ще бъде представена утре, 23 юли, на най-голямата сцена на открито в Града на липите - Летния театър в сърцето на парк „Митрополит Методий Кусев“.

„Дон Кихот отдавна си е спечелил славата на любимия луд на човечеството. Дали обаче не е по-добре да се усъмним в лудостта му и да повярваме в осъзнатата му болка от ритници, самота, безпътица? Дон Кихот може и да иска да спаси света от злодеи, но не по-малко да изтръгне с

Фестивалът "Сан Фермин" започна в Памплона, Испания, съобщи АФП. Хиляди хора се събраха по обяд с викове "Да живее Сан Фермин".

Празниците, които съществуват още от Средновековието, са повод за концерти, религиозни шествия, фойерверки, Основната атракция остава пускането на бикове всяка сутрин в осем часа сутринта. Първото пускане е насрочено за неделя. Стотици хора, търсещи силни емоции, тичат по улиците на Памплона на около 850 м пред шест бика. Състезанието завършва на градската арена за корида, по време на която шестте бика трябва да бъдат умъртвени.

Всяка година се регистрират десетки наранявания и дори смъртни случаи. Последният смъртен случай беше през 2009 г., когато 27-годишен испанец беше прободен от бик. От 1911 г., когато започват да се събират данни за случилото се по празниците, са загинали най-малко 16 участници. 

На 30 юни е премиерата на експерименталния танцов филм „Съществото“ на режисьорката Невена Николова

След прожекцията на двете версии на лентата,в „Топлоцентрала“ ще има среща-разговор с творческия екип, съобщават организаторите.

Това е третият късометражен филм на Николова след „Утрин" и „Покрив". 

„Съществото“ и „Съществото 2.0“ имат общо близо 30 официални селекции и отличия от международни фестивали, сред които награди за най-добър късометражен танцов филм на Experimental, Dance&Music Film Festival в Торонто (Канада) и на OZ Indie Film Festival в Мелбърн (Австралия), награда за най-добър VR/Installation Film от Bridge Fest във Ванкувър, награда за най-добър експериментален филм на South Film and Arts Academy фестивала в Чили и още редица селекции и отличия от международни фестивали в САЩ, Нидер

Японското краутрок психеделик постпънк дуо Heavenphetamine идва за първи път в България – в три български града: Пловдив – 23 юни, София – 24 юни (Singles, НДК), и Велико Търново – 25 юни, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“

По думите им Хироки (клавири/вокали) и Сара Ода (барабани/вокали) са необикновена двойка музиканти от Токио, които от три години живеят в Тбилиси (Грузия) и създават музика, повлияна от краут и психеделик рока, постпънка, J-попа, минимализма и нойз-жанровете. 

Групата е формирана още в Япония, в края на миналото десетилетие, откъдето пътуват на турнета в Австралия и Нова Зеландия, но истинското разгръщане на творческия капацитет започва именно между Грузия (където основно живеят, свирят и записват) и Укра

Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент. 

„Изложбата проследява линията на фалшификациите в исторически контекст. Има много предмети, които са свързани с конкретните фалшификации, но имаме и много предмети, които по-скоро подкрепят историята за фалшифициране“, казва Христов.

ЕКСПОНАТИТЕ

Сред експонатите има произведения на изкуството, фотографии, документи и карти, описания на магии, подправени биографии на християнски светци, фалшифицирани произведения на изкуството, потребителски стоки. 

Един от тях е Константиновият дар - фалшификат, който католическата църква използва в продължение на столетия, за да обяснява своята политическа власт над управляващите централно- и западноевропейските държави. Има редица копия - това, което ние тук сме показали, е от IX век, обяснява Христов.

Стотици великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“ заедно с Кирил Маричков, "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив.

Въпреки дъжда снощи Летният театър във Велико Търново се оказа тесен за стотиците зрители на концерта „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“, заедно с музикантите от "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Константин Добройков.

Публиката стана на крака и запя заедно с легендата на българския рок Кирил Маричков песента „Моят свят“, подготвена за първи път в концертен вариант. След това музикантът сподели, че по повод лично премеждие е създал песента „Тъмен вятър“, част от последния му солов албум. Китаристът Славчо Николов разказа пред публиката, че Кирил Маричков е от поколението български музиканти, създало основите на българския рок, върху което следващите генерации стъп

Reverend Beat-Man ще има концерт за Деня на София, десет години след първата си визита в столицата, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“.

След тях ще има техно-рейв-пънк афтърпарти със Serotonine. Събитието е на 17 септември в клуб „Сингълс“ (НДК).

„Примитивен рокендрол и госпъл-блус-траш. Сюрреалистичен подход към темата за кръвосмешението, без оглед на резултатите. Вътрешни диалози с дявола и покаяние под отблясъка на швейцарско джобно ножче... Надали съществуват думи, които да опишат съприкосновението с музиката на Reverend Beat-Man. И тук не става дума просто за един странен и страшен човек със свещеническа якичка, налудничав поглед и още по-налудничави истории, претворени в двуминутни хитове. Тази музика си има послание. И, ако трябва да цитираме самия Beat-Man, обяснен

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

Такъв съм си аз – един театър и една жена за цял живот... Признавам, това се дължи предимно на моя консерватизъм, каза големият български актьор Николай Бинев. Той остава верен на Младежкия театър и в продължение на целия си сценичен живот играе почти само на негова сцена. 

„Мисля, че най-силното ми качество е умението да се съсредоточавам – и пред микрофона, и пред камерата, и на театралната сцена. Но ако ме изправите пред 50 или 100 човека на живо, моите колеги знаят, че аз просто съм умрял. Този ужасен страх, от дъха на публиката – с него не се свиква“, разказва актьорът, чиято кариера започва с музиката.

„Обичам да събирам и да се ровя в снимки на мои приятели. Моята голяма страст е музиката. Имам над триста касети с оперна и симфонична музика. Аз самият съм завършил музикално училище и понякога си мисля дали нямаше да е по-до

Музикален маратон ще се проведе в румънския град Клуж-Напока от 8 до 11 август. Над 250 артисти, сред които Лени Кравиц и Сам Смит, ще се включат в летния фестивал Untold, съобщиха организаторите.

“Интересът към събитието е огромен и не сме изненадани от това, защото наскоро Untold бе избран на трето място в списъка на най-ценените и обичани фестивали по света”, разказва един от организаторите Едуард Кережи.

Лени Кравиц, изпълнителят, който държи рекорд с четири награди "Грами" в четири поредни години за най-добър изпълнител, идва за първи път на фестивала. Легендарната рок звезда, която наскоро навърши 60 години и получи и звезда на Алеята на славата в Холивуд, ще зарадва феновете с песните си Fly Away, American Woman, I Belong to You и др.

Британският певец Сам Смит, носител на награди "Оскар", "Златен глобус" и пет награди "Грами", идва за първи път в Румън

Друг пример е книгата на Джордж Салманазар, която отново е фалшификат, изработен в началото на XVIII век. Той цели да убеди английското общество за съществуването на култура в днешен Тайван, която всъщност тогава не съществува, разказва още експертът.

АКЦЕНТИТЕ

Експозицията е организирана в няколко подтеми - „Власт и молитви“, „Опознаване на света“, „Обединяване и разединяване“, „Борба с войната“, „Фалшификати и богатства“, „Епоха на „постистината“.

„Бих казал, че има няколко акцента. Смисълът на тази изложба е посетителят да мине от нейното начало, да се запознае, да кажем, с периода на Римската империя, след това да мине в последващия средновековен период, великите географски открития, свързаните с тях отново фалшификати и да отиде в днешно време, където живеем във времето на постистината, във времето, където много лесно се фабрикуват фалшиви новини. Но отново технологиите днес го позволяват. Едно време не е имало същото количество фалшива информация, както е днес, но е съществувала такава по начините, които да убеждават тогавашните общества в определени митове“, обяснява екскурзоводът.

БЪЛГАРСКИЯТ ПРИНОС

Българският принос е в две линии. Първата е с фалшиви новини, циркулиращи в България в последните години, и в които доста хора днес вярват и не поставят под съмнение. „Обикновено държа да кажа, че те са свързани със създаване на големи абстрактни полета - тип Запада или Изтока, като това са едни понятия, които всъщност значат много и същевременно не значат нищо. Целта им е да бъдат използвани като манипулация“, казва Христов.

Той отбелязва, че другият български принос се свежда и до място, където е дадена трибуна на хора, преживели лагера в Белене. „Нещо, което е факт, случил се по време на комунистическия режим в България. Но същевременно все още не е тема, която се дискутира изключително сериозно, и като че ли мисля, че не е тема, с която много хора са запознати в България, макар да е нещо, което е ясно още преди падането на комунистическия режим. Особено 90-те години се използва изключително активно и влиза в обръщение в обществения живот. Но в един момент като че ли има едно подценяване на факти“, обяснява Тотю Христов.

В последната част от изложбата е поставен екран, показващ хора, преживели лагера в Белене. „Нещо, което е изключително докосващо, доколкото са представени с техните истински истории и битието им във въпросния лагер“, казва Христов.

Според него няма „замитане под килима“ на темата за лагера в Белене, а по-скоро, се представя като маловажно. „Има някаква форма на релативизация – щом е съществувало някъде другаде, значи в България е редно да съществуват и няма нищо нередно в това. А всъщност не е така. Където и да е съществувал този или подобен тип лагер, те трябва да бъдат осъдени“, казва екскурзоводът.

КУЛТ КЪМ ЛИЧНОСТИ И ПРЕДМЕТИ

Обърнато е внимание и на култа към личности  и предмети. Сред експонатите е рамка с коса, която се предполага, че е принадлежала на принцеса Даяна, и нейният подпис.

Този пример е показателен, че все още има култа към личност. Едно време хората са вярвали във вещи, които са свързани със светци, разказва Тотю Христов. До нея са поставени религиозните предмети, за които на много места се е спекулирало, даже се е твърдяло, че са принадлежали на конкретен светец, което обаче не е много вероятно. „Подобен процес виждаме и с предполагаемата коса на Даяна, която кураторите на изложбата от Дома на Европа са поставили именно за да покажат, че подобен култ към предмети съществува и днес. И много хора са готови да „се покланят" пред тях, обяснява той.

ГЕОГРАФИЯ ЗА МАНИПУЛАЦИЯ

Посетителите на изложбата „Истина или лъжа“ могат да видят през лупа фалишификат на карта на Източна Азия, която е представяна в средата на XVI и началото на XVII век, удостоверяваща, че Източна Азия е близо до Северна Америка. „Тази карта е била използвана тогава от испански пътешественици с цел да убеждават испанския крал да им дава пари за техните изследователски нужди. Самите те всъщност са знаели, че това разстояние е изключително голямо. Тази карта тук е използвана изключително удобно с цел манипулация на монархията тогава. Нещо, което така или иначе тогава не им се получава“, разказва Христов.  

Сред експонатите е и електронна книга, разказваща историите на Джордж Салманазар – „един много умел манипулатор от началото на XVIII век, който обяснявал на английското общество, че идва от острова на днешния Тайван и, че той е първият жител, посетил европейския континент. 

ПОДПРАВЯНЕ НА НАУКАТА

Друга важна част от експозицията е свързана с подправяне на науката. Конкретно случаят, който е показан, е пилтдаунският човек, който е изобретение на Чарлз Доусън. В продължение на десетилетия наред се е вярвало, че въпросният пилтдаунски човек е една от стъпките в развитието на хомо сапиенс, отбелязва екскурзоводът.

В изложбата е показана и статия, свързваща ваксините с аутизма. „Нещо, което в последствие е развенчано, но е показателно, че за определен период от време е възможно науката да твърди неща, които са неверни. И всъщност проблемът тук произтича, от това, че впоследствие въпросното първо невярно твърдение влиза в обръщение в обществото и се използва десетилетия наред, макар да е опровергано“, казва Христов.

ФАЛШИФИЦИРАНО ИЗКУСТВО

Сред най-показателните примери за фалшификации е историята на холандския художник Хан ван Меегерен. В продължение на години той се подвизава като художник без някакъв особен статут в холандското общество. „В продължение на десетилетия той фалшифицира картини, които представя като картини на Вермер, и които висят на стените на галерии и музеи в Холандия. В изложбата са показани примери и методология, както и някои факти за случая“, разказва Тотю Христов.

ФАЛШИФИКАТИТЕ В СЪВРЕМЕННИЯ СВЯТ

„Тъй като днешното общество произвежда и купува изключително много продукти, една огромна част от тях са фалшификати. В изложбата са показани няколко примера в три категории фалшификати: истински (направени да изглеждат като оригиналните), очевидни (при които е видимо, че са имитация) и етични (свързани с предмети, които хората искат да притежават, но не искат да бъдат убивани животни, например)“, обяснява Христов.

Той уточнява, че екипът на изложбата е трябвало да поиска за всеки един от предметите разрешение от фирмата, която го произвежда. „Можем да се замислим колко е „лесно“ на една фирма, която произвежда фалшификати, да каже: Да, да няма никакъв проблем да сложите наш продукт. Но така или иначе се справят с този проблем и в момента имаме няколко много хубави примера за истински фалшификати“, казва той.

РОЛЯТА НА СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ

Аватар, който следи движенията на ръцете на посетителя и събира цветни балони, циркулиращи около него, е друг интерактивен обект в изложбата. „Една от последните зали е свързана с много актуален проблем, тъй като ние всички под някаква форма сме свързани със социалните мрежи днес. Но това, което се случва е, че голяма част от нещата, с които сме заобиколени, са такива, каквито ние искаме да чуем, а не информация, на която по някакъв начин целта е да ни опровергае. И по такъв начин ние се поставяме в балон със сходни интереси“, разказва експертът. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
4691
Калейдоскоп

Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история.В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати.

| 12 Септември 2024, 10:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история
Тотю Христов: Фалшификациите са съществували в цялата човешка история
Снимка © Димитрина Иванова / БТА

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“).

Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент. 

По време на официалната церемония по откриване на единадесетото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 в Стара Загора беше връчена специалната награда за цялостен принос в киното на българската актриса Ели Скорчева.

Присъстващите е залата на Държавна опера Стара Загора имаха възможността да се насладят на кратък филм с откъси от най-емблематичните роли в киното.  Аплодисментите на публиката изпълниха залата още докато на големия екран вървяха кадрите. Красивата статуетка „Златна липа“ Ели Скорчева получи от ръцете на Магдалена Ралчева.

„Тази награда е признание не само за вашия уникален талант и за ролите, които сте завещали на родното ни кино. Но това е награда, защото имахте смелостта да се завърнете в него“, каза директорът на кинофестивала Магдалена Ралчева при връчването на статуетката.

„Благодаря на Маги Р

С премиера на спектакъла “Дон Кихот и Дон Санчо” Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора ще завърши творческия театрален сезон 2023/2024 година. Това съобщи директорът на културната институция Светла Тодорова.

Представлението „Дон Кихот и Дон Санчо“ е на режисьора Юрий Дачев и е по мотиви от романа “Дон Кихот де Ла Манча” от Мигел де Сервантес. Сценографията и костюмите са дело на Ханна Шварц, а музиката – на Евгени Господинов. 

Премиерата ще бъде представена утре, 23 юли, на най-голямата сцена на открито в Града на липите - Летния театър в сърцето на парк „Митрополит Методий Кусев“.

„Дон Кихот отдавна си е спечелил славата на любимия луд на човечеството. Дали обаче не е по-добре да се усъмним в лудостта му и да повярваме в осъзнатата му болка от ритници, самота, безпътица? Дон Кихот може и да иска да спаси света от злодеи, но не по-малко да изтръгне с

Фестивалът "Сан Фермин" започна в Памплона, Испания, съобщи АФП. Хиляди хора се събраха по обяд с викове "Да живее Сан Фермин".

Празниците, които съществуват още от Средновековието, са повод за концерти, религиозни шествия, фойерверки, Основната атракция остава пускането на бикове всяка сутрин в осем часа сутринта. Първото пускане е насрочено за неделя. Стотици хора, търсещи силни емоции, тичат по улиците на Памплона на около 850 м пред шест бика. Състезанието завършва на градската арена за корида, по време на която шестте бика трябва да бъдат умъртвени.

Всяка година се регистрират десетки наранявания и дори смъртни случаи. Последният смъртен случай беше през 2009 г., когато 27-годишен испанец беше прободен от бик. От 1911 г., когато започват да се събират данни за случилото се по празниците, са загинали най-малко 16 участници. 

На 30 юни е премиерата на експерименталния танцов филм „Съществото“ на режисьорката Невена Николова

След прожекцията на двете версии на лентата,в „Топлоцентрала“ ще има среща-разговор с творческия екип, съобщават организаторите.

Това е третият късометражен филм на Николова след „Утрин" и „Покрив". 

„Съществото“ и „Съществото 2.0“ имат общо близо 30 официални селекции и отличия от международни фестивали, сред които награди за най-добър късометражен танцов филм на Experimental, Dance&Music Film Festival в Торонто (Канада) и на OZ Indie Film Festival в Мелбърн (Австралия), награда за най-добър VR/Installation Film от Bridge Fest във Ванкувър, награда за най-добър експериментален филм на South Film and Arts Academy фестивала в Чили и още редица селекции и отличия от международни фестивали в САЩ, Нидер

Японското краутрок психеделик постпънк дуо Heavenphetamine идва за първи път в България – в три български града: Пловдив – 23 юни, София – 24 юни (Singles, НДК), и Велико Търново – 25 юни, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“

По думите им Хироки (клавири/вокали) и Сара Ода (барабани/вокали) са необикновена двойка музиканти от Токио, които от три години живеят в Тбилиси (Грузия) и създават музика, повлияна от краут и психеделик рока, постпънка, J-попа, минимализма и нойз-жанровете. 

Групата е формирана още в Япония, в края на миналото десетилетие, откъдето пътуват на турнета в Австралия и Нова Зеландия, но истинското разгръщане на творческия капацитет започва именно между Грузия (където основно живеят, свирят и записват) и Укра

„Изложбата проследява линията на фалшификациите в исторически контекст. Има много предмети, които са свързани с конкретните фалшификации, но имаме и много предмети, които по-скоро подкрепят историята за фалшифициране“, казва Христов.

ЕКСПОНАТИТЕ

Стотици великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“ заедно с Кирил Маричков, "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив.

Въпреки дъжда снощи Летният театър във Велико Търново се оказа тесен за стотиците зрители на концерта „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“, заедно с музикантите от "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Константин Добройков.

Публиката стана на крака и запя заедно с легендата на българския рок Кирил Маричков песента „Моят свят“, подготвена за първи път в концертен вариант. След това музикантът сподели, че по повод лично премеждие е създал песента „Тъмен вятър“, част от последния му солов албум. Китаристът Славчо Николов разказа пред публиката, че Кирил Маричков е от поколението български музиканти, създало основите на българския рок, върху което следващите генерации стъп

Reverend Beat-Man ще има концерт за Деня на София, десет години след първата си визита в столицата, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“.

След тях ще има техно-рейв-пънк афтърпарти със Serotonine. Събитието е на 17 септември в клуб „Сингълс“ (НДК).

„Примитивен рокендрол и госпъл-блус-траш. Сюрреалистичен подход към темата за кръвосмешението, без оглед на резултатите. Вътрешни диалози с дявола и покаяние под отблясъка на швейцарско джобно ножче... Надали съществуват думи, които да опишат съприкосновението с музиката на Reverend Beat-Man. И тук не става дума просто за един странен и страшен човек със свещеническа якичка, налудничав поглед и още по-налудничави истории, претворени в двуминутни хитове. Тази музика си има послание. И, ако трябва да цитираме самия Beat-Man, обяснен

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

Такъв съм си аз – един театър и една жена за цял живот... Признавам, това се дължи предимно на моя консерватизъм, каза големият български актьор Николай Бинев. Той остава верен на Младежкия театър и в продължение на целия си сценичен живот играе почти само на негова сцена. 

„Мисля, че най-силното ми качество е умението да се съсредоточавам – и пред микрофона, и пред камерата, и на театралната сцена. Но ако ме изправите пред 50 или 100 човека на живо, моите колеги знаят, че аз просто съм умрял. Този ужасен страх, от дъха на публиката – с него не се свиква“, разказва актьорът, чиято кариера започва с музиката.

„Обичам да събирам и да се ровя в снимки на мои приятели. Моята голяма страст е музиката. Имам над триста касети с оперна и симфонична музика. Аз самият съм завършил музикално училище и понякога си мисля дали нямаше да е по-до

Музикален маратон ще се проведе в румънския град Клуж-Напока от 8 до 11 август. Над 250 артисти, сред които Лени Кравиц и Сам Смит, ще се включат в летния фестивал Untold, съобщиха организаторите.

“Интересът към събитието е огромен и не сме изненадани от това, защото наскоро Untold бе избран на трето място в списъка на най-ценените и обичани фестивали по света”, разказва един от организаторите Едуард Кережи.

Лени Кравиц, изпълнителят, който държи рекорд с четири награди "Грами" в четири поредни години за най-добър изпълнител, идва за първи път на фестивала. Легендарната рок звезда, която наскоро навърши 60 години и получи и звезда на Алеята на славата в Холивуд, ще зарадва феновете с песните си Fly Away, American Woman, I Belong to You и др.

Британският певец Сам Смит, носител на награди "Оскар", "Златен глобус" и пет награди "Грами", идва за първи път в Румън

Сред експонатите има произведения на изкуството, фотографии, документи и карти, описания на магии, подправени биографии на християнски светци, фалшифицирани произведения на изкуството, потребителски стоки. 

Един от тях е Константиновият дар - фалшификат, който католическата църква използва в продължение на столетия, за да обяснява своята политическа власт над управляващите централно- и западноевропейските държави. Има редица копия - това, което ние тук сме показали, е от IX век, обяснява Христов.

Друг пример е книгата на Джордж Салманазар, която отново е фалшификат, изработен в началото на XVIII век. Той цели да убеди английското общество за съществуването на култура в днешен Тайван, която всъщност тогава не съществува, разказва още експертът.

АКЦЕНТИТЕ

Експозицията е организирана в няколко подтеми - „Власт и молитви“, „Опознаване на света“, „Обединяване и разединяване“, „Борба с войната“, „Фалшификати и богатства“, „Епоха на „постистината“.

„Бих казал, че има няколко акцента. Смисълът на тази изложба е посетителят да мине от нейното начало, да се запознае, да кажем, с периода на Римската империя, след това да мине в последващия средновековен период, великите географски открития, свързаните с тях отново фалшификати и да отиде в днешно време, където живеем във времето на постистината, във времето, където много лесно се фабрикуват фалшиви новини. Но отново технологиите днес го позволяват. Едно време не е имало същото количество фалшива информация, както е днес, но е съществувала такава по начините, които да убеждават тогавашните общества в определени митове“, обяснява екскурзоводът.

БЪЛГАРСКИЯТ ПРИНОС

Българският принос е в две линии. Първата е с фалшиви новини, циркулиращи в България в последните години, и в които доста хора днес вярват и не поставят под съмнение. „Обикновено държа да кажа, че те са свързани със създаване на големи абстрактни полета - тип Запада или Изтока, като това са едни понятия, които всъщност значат много и същевременно не значат нищо. Целта им е да бъдат използвани като манипулация“, казва Христов.

Той отбелязва, че другият български принос се свежда и до място, където е дадена трибуна на хора, преживели лагера в Белене. „Нещо, което е факт, случил се по време на комунистическия режим в България. Но същевременно все още не е тема, която се дискутира изключително сериозно, и като че ли мисля, че не е тема, с която много хора са запознати в България, макар да е нещо, което е ясно още преди падането на комунистическия режим. Особено 90-те години се използва изключително активно и влиза в обръщение в обществения живот. Но в един момент като че ли има едно подценяване на факти“, обяснява Тотю Христов.

В последната част от изложбата е поставен екран, показващ хора, преживели лагера в Белене. „Нещо, което е изключително докосващо, доколкото са представени с техните истински истории и битието им във въпросния лагер“, казва Христов.

Според него няма „замитане под килима“ на темата за лагера в Белене, а по-скоро, се представя като маловажно. „Има някаква форма на релативизация – щом е съществувало някъде другаде, значи в България е редно да съществуват и няма нищо нередно в това. А всъщност не е така. Където и да е съществувал този или подобен тип лагер, те трябва да бъдат осъдени“, казва екскурзоводът.

КУЛТ КЪМ ЛИЧНОСТИ И ПРЕДМЕТИ

Обърнато е внимание и на култа към личности  и предмети. Сред експонатите е рамка с коса, която се предполага, че е принадлежала на принцеса Даяна, и нейният подпис.

Този пример е показателен, че все още има култа към личност. Едно време хората са вярвали във вещи, които са свързани със светци, разказва Тотю Христов. До нея са поставени религиозните предмети, за които на много места се е спекулирало, даже се е твърдяло, че са принадлежали на конкретен светец, което обаче не е много вероятно. „Подобен процес виждаме и с предполагаемата коса на Даяна, която кураторите на изложбата от Дома на Европа са поставили именно за да покажат, че подобен култ към предмети съществува и днес. И много хора са готови да „се покланят" пред тях, обяснява той.

ГЕОГРАФИЯ ЗА МАНИПУЛАЦИЯ

Посетителите на изложбата „Истина или лъжа“ могат да видят през лупа фалишификат на карта на Източна Азия, която е представяна в средата на XVI и началото на XVII век, удостоверяваща, че Източна Азия е близо до Северна Америка. „Тази карта е била използвана тогава от испански пътешественици с цел да убеждават испанския крал да им дава пари за техните изследователски нужди. Самите те всъщност са знаели, че това разстояние е изключително голямо. Тази карта тук е използвана изключително удобно с цел манипулация на монархията тогава. Нещо, което така или иначе тогава не им се получава“, разказва Христов.  

Сред експонатите е и електронна книга, разказваща историите на Джордж Салманазар – „един много умел манипулатор от началото на XVIII век, който обяснявал на английското общество, че идва от острова на днешния Тайван и, че той е първият жител, посетил европейския континент. 

ПОДПРАВЯНЕ НА НАУКАТА

Друга важна част от експозицията е свързана с подправяне на науката. Конкретно случаят, който е показан, е пилтдаунският човек, който е изобретение на Чарлз Доусън. В продължение на десетилетия наред се е вярвало, че въпросният пилтдаунски човек е една от стъпките в развитието на хомо сапиенс, отбелязва екскурзоводът.

В изложбата е показана и статия, свързваща ваксините с аутизма. „Нещо, което в последствие е развенчано, но е показателно, че за определен период от време е възможно науката да твърди неща, които са неверни. И всъщност проблемът тук произтича, от това, че впоследствие въпросното първо невярно твърдение влиза в обръщение в обществото и се използва десетилетия наред, макар да е опровергано“, казва Христов.

ФАЛШИФИЦИРАНО ИЗКУСТВО

Сред най-показателните примери за фалшификации е историята на холандския художник Хан ван Меегерен. В продължение на години той се подвизава като художник без някакъв особен статут в холандското общество. „В продължение на десетилетия той фалшифицира картини, които представя като картини на Вермер, и които висят на стените на галерии и музеи в Холандия. В изложбата са показани примери и методология, както и някои факти за случая“, разказва Тотю Христов.

ФАЛШИФИКАТИТЕ В СЪВРЕМЕННИЯ СВЯТ

„Тъй като днешното общество произвежда и купува изключително много продукти, една огромна част от тях са фалшификати. В изложбата са показани няколко примера в три категории фалшификати: истински (направени да изглеждат като оригиналните), очевидни (при които е видимо, че са имитация) и етични (свързани с предмети, които хората искат да притежават, но не искат да бъдат убивани животни, например)“, обяснява Христов.

Той уточнява, че екипът на изложбата е трябвало да поиска за всеки един от предметите разрешение от фирмата, която го произвежда. „Можем да се замислим колко е „лесно“ на една фирма, която произвежда фалшификати, да каже: Да, да няма никакъв проблем да сложите наш продукт. Но така или иначе се справят с този проблем и в момента имаме няколко много хубави примера за истински фалшификати“, казва той.

РОЛЯТА НА СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ

Аватар, който следи движенията на ръцете на посетителя и събира цветни балони, циркулиращи около него, е друг интерактивен обект в изложбата. „Една от последните зали е свързана с много актуален проблем, тъй като ние всички под някаква форма сме свързани със социалните мрежи днес. Но това, което се случва е, че голяма част от нещата, с които сме заобиколени, са такива, каквито ние искаме да чуем, а не информация, на която по някакъв начин целта е да ни опровергае. И по такъв начин ние се поставяме в балон със сходни интереси“, разказва експертът. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.